Żylaki powrózka nasiennego – przyczyna obniżonej płodności u mężczyzn
Żylaki to nie tylko domena nóg, rąk, czy odbytu, ale niestety również jąder. Powodują one u mężczyzn ból oraz obniżoną płodność. Dowiedzmy się jak je rozpoznać oraz ewentualnie ich uniknąć i je wyeliminować.
Żyły i tętnice jako naczynia układu krążenia
Układ krążenia składa się z serca oraz naczyń, czyli żył i tętnic. Serce pompuje krew, która przepływa przez naczynia docierając do mózgu i wszystkich innych organów zaopatrzając je w substancje odżywcze i tlen. Przez tętnice o nieco grubszych ścianach, gdzie występuje wyższe ciśnienie, przepływa krew natlenowana. Przez krew o nieco cieńszych ścianach, gdzie występuje niższe ciśnienie przepływa krew odtlenowana.
Żylaki jako zwyrodnione żyły
Żylaki to zwyrodniałe żyły. Wypływa to przeważnie z faktu, iż nie działają zastawki żylne i krew zamiast płynąc do przodu, cofa się do tyłu i zalega, co powoduje większy nacisk na naczynia. Żylaki nie tylko powodują ból, ale też niewłaściwy obieg krwi w organizmie. Występują one przeważnie na nogach, na rękach, na odbycie, a niekiedy również na jądrach.
Żylaki na jądrach, czyli żylaki powrózka nasiennego
Żylaki jąder, zwane oficjalnie żylakami powrózka nasiennego, to zwyrodnione żyły układu rozrodczego mężczyzn. Tworzą się one zazwyczaj w lewym jądrze, rzadko kiedy w prawym. Powoduje to długość żyły lewego jądra, która okazuje się jedną z najdłuższych żył w organizmie, mimo że znajduje się w małym narządzie. To jej poplątanie plus fakt, że uchodzi do żyły nerkowej pod niefortunnym kątem prostym, sprawia że tworzą się żylaki.
Przyczyny żylaków powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego tworzą się głównie u wysokich mężczyzn, choć nie tylko u nich. Powstają wskutek zbyt siedzącego trybu życia oraz ściskania jąder, na przykład przez ciasną bieliznę lub spodnie. Za biologiczną przyczynę podaje się też niedomykanie się zastawek żylnych w jądrach, co powoduje zaleganie krwi w żyłach i tworzenie się żylaków.
Objawy żylaków powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego objawiają się tępym bólem jądra lub jąder. Ból ten może występować trwale, a może też pojawiać się okresowo. Objawem tego rodzaju żylaków okazuje się też obniżona płodność.
Skutki żylaków powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego nie są groźne, choć powodują ból i mają powikłania, uchodzą jednak za przyczynę bezpłodności. Otóż niższej temperatury niż 36,6 stopni Celsjusza, dlatego żyją w jądrach znajdujących się poza korpusem ciała, a zalegająca w żylakach krew podgrzewa temperaturę jąder niszcząc przy tym plemniki.
Eliminacja żylaków powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego leczy się tylko operacyjnie. Jeżeli ból pojawia się czasami, a płodność nie zostaje zachwiana, można się obejść bez operacji. Jeżeli z kolei ból pojawia się często, a płodność na tym cierpi, trzeba poddać się operacji. Operacja nie stanowi żadnego zagrożenia.