Zdrowe stopy – sposoby na halluksy
Ból jest czymś, czego za wszelką cenę unikamy. Jednak, co jeśli dopadnie nas w postaci guza przy dużym palcu u stopy? Wygląda wyjątkowo nieładnie, a przy tym sprawia nam niemiłosierny ból, ciężko bowiem wybrać odpowiednie buty, tak aby go dodatkowo nie podrażniać. Halluksy, inaczej paluch koślawy, to choroba zwyrodnieniowa, na której powstawanie wpływają trzy czynniki – zły dobór obuwia, uwarunkowania genetyczne i nadwaga. Jednak istnieją sposoby, które pozwalają się z nimi uporać. Poniżej znajdziecie kilka z nich.
Profesjonalny ekwipunek
Sprzęt medyczny, który może pomóc w leczeniu halluksów można nabyć w aptekach, ale także ten sklep ortopedyczny: https://salonzdrowia.com.pl proponuje taką ofertę. Można tam znaleźć między innymi separatory na halluksy, które pomagają w przywróceniu odpowiedniego ustawienia stopy oraz zmniejszają ból. Polecane są we wczesnym stadium choroby. Ten sklep medyczny w asortymencie posiada dodatkowo osłony na halluksy, które chroni bolesne miejsce przed przetarciami i uciskiem. Ich dużym plusem jest możliwość noszenia ich z obuwiem.
Domowe sposoby
Istnieją także sposoby na pozbycie się halluksów bez wychodzenia z domu. Przykładem może być napar z liści laurowych, którego zadaniem jest uśmierzenie bólu, ale także usunięcie z organizmu złóż soli, które sprzyjają powstawaniu tego zwyrodnienia. Kolejnym domowym sposobem leczenia jest przygotowanie roztworu z jodyny i amoniaku, który ma łagodzić ból i obrzęk, a dodatkowo koić stan zapalny. Taką mieszanką należy nasączyć płatki kosmetyczne, następnie owinąć bandażem i pozostawić taki opatrunek na stopie, lub stopach na całą noc.
Operacja
Sposobów na leczenie halluksów jest naprawdę sporo, ale niektóre z nich nie są skuteczne. Zwłaszcza jeśli zwyrodnienie już jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a ból przy tym jest nie do zniesienia. W takich wypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, który ma trwale likwidować deformację palucha, jednak zdarza się, że halluksy wracają nawet po dobrze przeprowadzonej operacji. Operacje należy wykonać, jeśli rzeczywiście zwyrodnienie jest już w zaawansowanym stadium, jednak działa ona bardziej w sposób doraźny niż zabezpieczający na przyszłość.
Halluksy są zwyrodnieniem, które dotyka bardzo wiele osób. Szczególnie narażone są osoby otyłe, lub obciążone genami, które sprzyjają rozwijaniu się tej deformacji. Dodatkowo kobiety, które noszą wysokie obcasy, są narażone na konsekwencje w postaci właśnie tego zwyrodnienia, a dla nich piękne i zdrowe stopy są często priorytetem, ponieważ uważają je za coś w rodzaju wizytówki. Opcji na leczenie halluksów jest kilka, niektórzy wierzą w możliwości matki natury i jej powierzają swoje zdrowie, lecząc się domowymi sposobami, inni zaś stawiają na medyczno-ortopedyczne sprzęty, a jeszcze inni czekają, aż choroba rozwinie się do takiego stadium, w którym niezbędne będzie przeprowadzenie operacji. To od Was zależy, którą metodę wybierzecie.